Nowoczesne żurawie i manipulatory – gdzie się sprawdzą?

Transport bliski to codzienność w wielu zakładach produkcyjnych, przemysłowych, a także w magazynach. Przenoszenie nawet dużych i ciężkich materiałów na niewielkie odległości po to, aby móc następnie dokonać ich dalszej obróbki czy montażu jest niezbędne. Żeby było to możliwe, wykorzystuje się do tego różnego rodzaju urządzenia, na przykład żurawie czy manipulatory, wciągniki czy przenośniki taśmowe, wszystko w zależności od tego, co się transportuje. Gdzie sprawdzą się takie urządzenia? Przypatrzmy się temu nieco bliżej.

Zalety nowoczesnych urządzeń transportowych
Z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń do transportu bliskiego można o wiele wygodniej przenosić praktycznie każdy rodzaj przedmiotów, począwszy od tych lekkich, ale dość dużych, a skończywszy na małogabarytowych, ale bardzo ciężkich elementach. Do tego mogą one być nawet większej wielkości, zatem dzięki nowoczesnej technologii stało się możliwe to, co jeszcze kiedyś w ogóle możliwe nie było, czyli przenosi się rzeczy o wiele większe i cięższe w trakcie procesu produkcyjnego bez żadnych strat. Dzięki temu, że można robić to sprawnie oraz szybko, całe działanie zakładu produkcyjnego jest o wiele bardziej efektywne.

Używanie nowoczesnych urządzeń do transportu bliskiego, na przykład mogą być to żurawie, manipulatory i inne urządzenia, na przykład przenośniki taśmowe, którymi jednak przenosi się przedmioty mniejsze i lżejsze, sprawia, że w każdym zakładzie, gdzie się je stosuje, obserwuje się znacznie skrócenie procesu produkcyjnego. Krótszy czas to też możliwość wyprodukowania czy montażu większej liczby przedmiotów, co jednoznacznie przekłada się na to, że firma może osiągać o wiele większe zyski w swoim działaniu. Jeśli chcemy zdecydować się na to, aby wdrożyć takie rozwiązania również w swojej firmie, wówczas warto o tym pomyśleć, ponieważ chociaż za nowoczesne urządzenia płaci się dość dużo, to jednak jest to jedna z najlepszych inwestycji na długie lata, dzięki której firma może pod względem szybkości produkcji, precyzji oraz mniejszych strat wykonywać wiele czynności i lepiej konkurować z innymi przedsiębiorstwami w swojej branży.

Zatem głównymi, ale nie jedynymi zaletami związanymi ze stosowaniem nowoczesnego transportu bliskiego w zakładach są: większa szybkość, sprawność, wygoda i łatwość produkcji, większe bezpieczeństwo oraz możliwość manipulacji przedmiotami tak, aby ich tworzenie, obróbka, montaż były o wiele bardziej wydajne. To także minimalizacja strat związanych z niewłaściwym transportowaniem przedmiotów i materiałów używanych do produkcji i będących jej efektem.

Gdzie to się sprawdzi?
Skoro już wskazaliśmy, jakie są korzyści wynikające ze stosowania nowoczesnych systemów transportu bliskiego, to warto też wskazać, gdzie dokładnie można je zastosować. Należy powiedzieć, że dzięki ogromnemu zróżnicowaniu maszyn, które mogą być wyposażone w przyssawki, chwytaki, haki, płyty magnetyczne oraz inne rodzaje części, dzięki którym można manipulować tymi przedmiotami, są one też niejako uniwersalne, ale oczywiście nie w każdym zakładzie można znaleźć je w takiej samej formie.

Na przykład w zakładach, które produkują materiały budowalne i wykończeniowe doskonale sprawdzają się mocne manipulatory oraz żurawie, które potrafią przenosić nawet bardzo ciężkie przedmioty, na przykład metalowe elementy, worki z zaprawami, duże rury, betonowe konstrukcje. Wszystkie z nich muszą być przeniesione również delikatnie, aby się nie zniszczyły. Właśnie z tego powodu w takich zakładach możemy zobaczyć urządzenia wyposażone w specjalne przyssawki oraz chwytaki dopasowane do tego, jaki materiał mają akurat przenieść. Warto pamiętać o tym, że obsługa wspomnianych maszyn nie jest łatwa. Na stronie www.dalmec.pl/bezpieczenstwo,243.html znajdziemy reguły, którymi powinni kierować się pracownicy pracujący z żurawiami, chwytakami czy innymi manipulatorami.

W zakładach zajmujących się z kolei produkcją opakowań przyssawki stosowane są rzadziej, ale zależy do też od tego, z jakich materiałów wykonuje się owe opakowania. Przeważnie jednak żurawie i manipulatory wyposażone są w chwytaki oraz specjalne haki, którymi można wygodnie przenosić zarówno półprodukty czy surowce, jak i już gotowe wyroby.

To tylko dwa przykłady, dodatkowo nowoczesne urządzenia do transportu bliskiego sprawdzą się też w takich branżach jak:
•    produkcja substancji chemicznych
•    motoryzacja
•    obróbka drewna
•    produkcja żywności
•    magazynowanie
•    mechanika i elektromechanika
•    produkcja tekstyliów
•    odlewnictwo i obróbka
To oczywiście jeszcze nie wszystko, ponieważ urządzenia można bez trudu dopasować do wykonania niemal każdego zadania związanego z przenoszeniem i manipulacją obiektami, zatem można je zastosować praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość, wygoda, łatwość i bezpieczeństwo wykonywania tego rodzaju czynności.

Czy kupno urządzeń do transportu bliskiego jest opłacalne?
Z pewnością wskazanie, że urządzenia takie jak żurawie czy manipulatory do transportu bliskiego są uniwersalne, jest też dla niektórych powodem do zastanowienia się nad tym, czy w takim razie w ogóle opłaca się je kupować, skoro można używać ich wszędzie, ale jednak wiele firm radzi sobie jakoś bez nich. Oczywiście, nadal są przedsiębiorstwa, które nie zwracają zbyt dużej uwagi na to, czy procesy montażu, produkcji czy też pakowania i inne w ich firmie przebiegają wydajnie. Efekt jest w sumie ten sam – gotowy produkt, ale droga do jego osiągnięcia jest o wiele inna. Korzystając ze zmechanizowanego transportu bliskiego można robić wszystko o wiele efektywniej, a przy tym oszczędzać, ponieważ nie pojawiają się tak duże straty w procesie produkcyjnym, a jako że wszystko przebiega o wiele sprawniej, można też produkować więcej przedmiotów, co przełożyć może się na zyski przedsiębiorstwa.

Chociaż za nowoczesne systemy transportu bliskiego płaci się nieraz bardzo dużo, to może być to doskonała inwestycja dla każdej firm, która chce, aby móc konkurować z innymi przedsiębiorstwami. Na pewno wydanie pieniędzy na dopasowane urządzenia nie będzie wyrzuceniem ich w błoto, ale inwestycją, która prędzej niż nam się wydaje, będzie mogła się zwrócić. Zatem jeśli masz firmę, w której konieczne jest manipulowanie oraz transport obiektów podczas procesu produkcji, wtedy warto pomyśleć o takich rozwiązaniach.