Piece – wyposażenie gastronomii nowej generacji

Piece – wyposażenie gastronomii nowej generacji

ciastoStosowane regularnie w przemyśle gastronomicznym piece nowej generacji oparte są na procesie konwekcyjnym, polegającym na mechanizmie przekazywania ciepła. Ruch materii powiązany z różnicami temperatur prowadzi do jego przenoszenia, dzięki czemu ogrzewanie staje się bardziej wydajne. Nowoczesne wyposażenie gastronomii stara się zachowywać ekonomiczność, która jest niezwykle istotna w całym procesie utrzymywania restauracji. Z tego też powodu ogromną popularnością cieszą się piece konwekcyjno-parowe, posiadające szereg przydatnych funkcji oraz właściwą ergonomię, dzięki czemu zyskują miano podstawowego sprzętu, bez którego nie może się obejść żadna porządna kuchnia.Ważnym elementem, który odróżnia je od tradycyjnych pieców konwekcyjnych jest funkcja naparowywania komory, dzięki której wentylatory przetłaczają przez nią gorące powietrze, po czym przechodzi ono przez filtry oczyszczające je z drobinek tłuszczu i w takiej postaci po raz kolejny trafiają do wentylatorów. Wymuszony ruch poziomy wraz z procesem odtłuszczania zapewniają usuwanie zapachów, które zwykle przenikają przez różne poziomy komory za pośrednictwem tłuszczy, gwarantują także utrzymanie stałej temperatury, która jest rozłożona równomiernie na całej powierzchni wnętrza pieca. Ważnym elementem jest dodanie do cyrkulującego powietrza pary wodnej, która przyspiesza obróbkę termiczną i zapewnia potrawom utrzymanie stałej wilgoci. Dzięki tego typu udoskonaleniom możliwe jest sprawne przygotowywanie wielu dań jednocześnie, skrócenie czasu oczekiwania na nie przez klientów i umożliwienie różnego typu obróbki, takiej jak gotowanie, blanszowanie, pieczenie, gotowanie niskotemperaturowe czy też kombinowana obróbka termiczno-parowa, które nie pozwalają potrawom na wzajemne przechwytywanie zapachów.

Wyposażenie gastronomii nowej generacji stara się zachować funkcjonalność połączoną z energooszczędnością, dlatego też sprzęty, takie jak piece konwekcyjno-parowe są urządzeniami wysokowydajnymi i pozwalają na skrócenie czasu obróbki termicznej, obniżenie temperatury przechowywania oraz właściwą izolację termiczną. Dzięki temu możliwe jest zachowanie oszczędności energii nawet do trzydziestu procent. Podobnie ma się to w stosunku do samych potraw, dzięki czemu tracą one mniej masy niż w tradycyjnych sposobach przygotowywania, zachowują też właściwy kolor, smak oraz witaminy, niezwykle cenne w przypadku warzyw. Dania są tym samym zdrowsze, mniej kaloryczne i posiadające zdecydowanie mniej tłuszczu, ponieważ piece konwekcyjno-parowe zużywają go o prawie dziewięćdziesiąt pięć procent mniej, a on sam potrzebny jest właściwie tylko do tego, aby podkreślić walory smakowe przygotowywanych posiłków. Najczęściej wystarczy nawet – jak w przypadku smażenia – samo powierzchniowe posmarowanie żywności tłuszczem, który wnika w nią za pośrednictwem gorącego powietrza. W taki sposób potrawy są właściwie usmażone i upieczone i jednocześnie niskokaloryczne. Projektanci pracujący nad przygotowywaniem sprzętu stanowiącego wyposażenie gastronomii dbają o to, aby było ono maksymalnie funkcjonalne i ekonomiczne pod względem oszczędności przestrzeni użytkowej kuchni lub innego pomieszczenia znajdującego się w lokalu.

wypiekiW taki sposób otrzymuje się urządzenia, które można zestawiać ze sobą w dowolny sposób, a ich eksploatacja nie jest skomplikowana czy kolidująca z innymi maszynami. Same piece konwekcyjno-parowe zajmują niecały metr kwadratowy powierzchni, dzięki czemu nie tylko można je swobodnie zestawiać, ale i ustawiać dwa elementy tego typu jeden na drugim. Starając się zdobyć najlepsze wyposażenie gastronomii, restauratorzy powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość urządzeń. Czasami warto bowiem przeznaczyć na ich zakup większą część budżetu i zyskać dzięki temu gwarancję minimalnej awaryjności. Należy pamiętać, że to od użyteczności maszyn zależy tempo i jakość serwowanych potraw, co przekłada się na zadowolenie klientów i dobrą opinię o samym lokalu. Wyposażenie jest więc długodystansową inwestycją, która pracuje nieustannie na sukces całego przedsięwzięcia. Same piece konwekcyjno-parowe mają chyba najniższy współczynnik awaryjności, który oscyluje wokół dziewięćdziesięciu pięciu procent, a najczęstsze problemy z ich ewentualnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu wynikają przede wszystkim z utrzymywaniem w nich niewłaściwej higieny. Zabrudzenia oraz osadzanie się kamienia kotłowego mogą sprawić, że piece będą odmawiały posłuszeństwa i wymagały naprawy. Restauratorzy inwestujący w rozwój swoich lokali mają możliwość poddawania zakupionych przez siebie maszyn profesjonalnemu serwisowaniu, który bardzo często wliczony jest w kartę gwarancyjną.

W taki sposób każdy właściciel ma możliwość poddawania swoich urządzeń regularnym przeglądom i utrzymywania ich w należytej sprawności. Jak każde maszyny, piece konwekcyjno-parowe mają także pewne wady i niedociągnięcia, a najważniejszym z nich jest to, że w tym samym czasie można przygotowywać produkty żywnościowe, które wymagają dokładnie takiego samego środowiska, czyli temperatury i wilgotności. Uniemożliwia to tym samym jednoczesne pieczenie i – na przykład – gotowanie. Ze względu też na to, że mało opłacalne jest przygotowywanie w nich niewielkiej ilości potraw, piece sprawdzają się najlepiej w dużych restauracjach, które muszą być przygotowywane na szybkie wydawanie bardzo dużej ilości dań. Dzięki wszelkim rozwiązaniom, w które zaopatrywane jest wyposażenie gastronomii nowej generacji, przyrządzanie potraw może być nie tylko wyjątkowo efektywne, ale i nieskomplikowane i korzystne dla samej żywności zachowującej wszystkie najważniejsze witaminy i właściwości. Dzisiejsze restauracje, kawiarnie, bary i stołówki wykorzystują cały wachlarz możliwości, które pozwalają im na produkowanie żywności mogącej stanowić odpowiednik kuchni domowej, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich norm, wymaganych chociażby przez przepisy bezpieczeństwa i higieny. Wszystkie lokale posiadają zatem urządzenia, takie jak zamrażarki, chłodziarki, zmywarki czy właśnie piece konwekcyjne i konwekcyjno-parowe, które wykonane są z najlepszej jakości stali nierdzewnej pozwalającej im nie tylko na sprawne przygotowywanie potraw, ale i utrzymywanie sprzętu we właściwej czystości.