Jak wybierać dewelopera?

Jak wybierać dewelopera?

Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, najlepiej na nowoczesnym i strzeżonym osiedlu, jednak bardzo często okazuje się, że marzenia rozmijają się z brutalną rzeczywistością, a w świeżo oddanym do użytku obiekcie pękają ściany, przestają działać windy, a mieszkanie zamienia się w koszmar, za który trzeba płacić czasami naprawdę grube pieniądze. Wielu inwestorów dokłada starań, aby ich klienci byli w pełni zadowoleni ze swoich posunięć, dostarczając im nowoczesne zabudowania, realizowane z troską o najdrobniejsze szczegóły. Fora internetowe pękają jednak w szwach od informacji dotyczących niesolidnych i niegodnych zaufania deweloperów, którzy postępują w sposób nieterminowy, dopisują do umów bezprawne klauzule i działają w pośpiechu, co sprawia, że inwestycja wymagać zaczyna renowacji i remontów.

Czasami deweloper ma pozytywną opinię, a czasami negatywną, dlatego bardzo wiele zależy od nas samych i naszej postawy wobec osoby, którą mamy zamiar obdarzyć zaufaniem. Bardzo często nie sprawdzamy dostarczanych nam informacji, podpisując umowę i skazując się na wieloletnie zobowiązanie finansowe, które zamiast spodziewanej radości i poczucia bezpieczeństwa, zmusza nas do związania się z przestrzenią wymagającą od nas regularnych zabiegów administracyjnych i technicznych. Bardzo często problemy zaczynają się już na samym początku, dlatego też powinniśmy precyzyjnie selekcjonować dane i sprawdzać opinie, jakie posiada deweloper wśród osób, które nawiązały z nim współpracę. Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie historii działania określonego inwestora i sprawdzenie inwestycji już zrealizowanych. Jeżeli mieszkańcy są zadowoleni, a obiekt nie wymaga jakichkolwiek poprawek, możemy zakładać, że deweloper skutecznie wywiązał się ze swoich obowiązków. Jeżeli jednak słyszymy regularnie pojawiające się głosy krytyczne, powinniśmy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zastanawiając się nad wyborem miejsca, w którym będziemy mieszkać, dobrze byłoby patrzeć nie tylko na wygląd samego domu czy mieszkania, ale także na całe otoczenie, w którym są zlokalizowane. Zakup mieszkania z całą pewnością nie opłaci się kiedy nowoczesne osiedle wybudowane będzie na całkowitym odludziu a w zasięgu kilku kilometrów nie będzie pojawiał się jakikolwiek sklep, w którym możliwe byłoby zrobienie podstawowych, codziennych zakupów. Niezwykle istotne są także wszelkiego rodzaju węzły komunikacyjne, dzięki którym z powodzeniem można by dojeżdżać do miejsca pracy, centrum miejscowości czy najbliższego miasta. Nawet jeżeli w danym momencie w okolicy nie ma budynków użyteczności publicznej, centrów handlowych, szkół czy przychodni lekarskiej, warto zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego i dowiedzieć się czy w najbliższym czasie nie będą realizowane. Z całą pewnością taka wiedza pomoże nam w podjęciu decyzji co do tego, czy dany deweloper będzie tym, z którym zdecydujemy się nawiązać współpracę. Na stronach internetowych inwestycji powinniśmy znaleźć nie tylko podstawowe, hasłowe informacje na temat realizowanych działań budowlanych, ale także szczegółowe informacje na temat zastosowanych technik i materiałów budowlanych oraz historii samego dewelopera.

Troska o przejrzystość i łatwość pozyskania wiedzy automatycznie sugeruje, że deweloper dba o swoje dobre imię i jest inwestorem, dla którego liczy się nie tylko zysk, ale i zadowolenie i bezpieczeństwo klientów. Nigdy nie powinniśmy ufać osobom, które nie dostarczają nam umów na piśmie i dostarczają nam słowne obietnice bez pokrycia. Za każdym razem niezbędne jest także dokładne przeanalizowanie treści umowy, nawet jeżeli wydaje nam się, że dobrze ją znamy. Czasami z własnego lenistwa, a czasami z pośpiechu podpisujemy dokument, w którym pojawiają się zapisy dla nas niekorzystne, o czym dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy w postępowaniu dewelopera albo samym wizerunku mieszkania zaczyna coś szwankować. Umowy powinny być przez nas podpisywane dopiero wtedy, kiedy na dokumencie pojawi się podpis drugiej strony, w przeciwnym razie podpiszemy umowę in blanco, do której później mogą zostać dopisane dodatkowe klauzule i paragrafy. Nieuczciwy deweloper może także zaniżać metraż budynku i mieszkania, dlatego śmiało powinniśmy mierzyć je samodzielnie, nawet z użyciem najprostszego centymetra budowlanego czy miernika laserowego. Jeżeli nie mamy pewności czy wybrany przez nas lokal jest dokładnie taki, jaki powinien być, najrozsądniejszym posunięciem byłoby skorzystanie z usługi doradcy budowlanego, który zwróci uwagę na każde niedociągnięcie.