Zalety posiadania kuchni na wymiar

Zalety posiadania kuchni na wymiar

Kuchnia należy do tych części naszego domu, w których spędzamy dużo czasu, nie tylko ze względu na przygotowywanie posiłków, ale także dlatego, że kuchnia jest przestrzenią, w której na spokojnie można wypić kawę, porozmawiać i spotkać się z najbliższymi przy wspólnym stole. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje mieszkaniem na tyle dużym, żeby w kuchni zmieścić zarówno sześcioosobowy stół, jak i wszystkie niezbędne urządzenia i meble, faktem jest jednak, ze nie ma takiego pomieszczenia, którego nie dałoby się urządzić z pomysłem i aktualnymi trendami.

Każdy kto musiał się męczyć w niewielkim aneksie, w którym ledwo może się zmieścić jedna osoba z pewnością marzył o przestronnym wnętrzu, w którym ze smakiem urządzone byłyby nie tylko wyśmienite potrawy. Jeżeli więc dysponujemy niewymiarowym pomieszczeniem z powodzeniem możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i zdecydować się na urządzenie dokładnie takiej kuchni, o jakiej zawsze marzyliśmy. Jeszcze do niedawna korzystanie z biur architektonicznych uznawane było za wielkomiejski kaprys i wiązało się z nie lada kosztami, jednak dzisiaj kiedy dookoła tak wiele firm proponuje nam swoje usługi, ceny są znacznie niższe, niż jeszcze jakiś czas temu. Oczywiście wiadomo, że kuchnia na wymiar będzie posiadała swoją wartość, jednak z pewnością koszty aranżacji wnętrza zwrócą się równie szybko jak zostały zainwestowane.

Ze względu na to, że – podobnie zresztą jak łazienka – kuchnia należy do tych pomieszczeń, które nie są przez nas odnawiane specjalnie często, warto pokusić się o przemyślane działanie, dzięki czemu mielibyśmy możliwość cieszenia się funkcjonalnym wnętrzem przez wiele lat. Raz dobrze zaplanowana powierzchnia użytkowa jest tak naprawdę dożywotnia, niezależnie od tego jakiego rodzaju meble czy dekoracje będziemy się starali wstawić do środka, dlatego jeżeli nasza kuchnia zawsze była wyjątkowo nieustawna, znajdują się w niej nietypowe skosy lub wystające elementy rozmaitych instalacji, najlepszym, co moglibyśmy dla siebie zrobić jest właśnie porozmawianie z projektantem. Nawet jeżeli nie posiadamy wystarczających funduszy, aby zlecić firmie zrealizowanie wszystkich zaplanowanych rozwiązań technologicznych, po rozmowie z architektem będziemy posiadać szkice lub plany zagospodarowania, na podstawie których samodzielnie moglibyśmy dopasowywać do siebie poszczególne elementy. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy najważniejsza jest zawsze ergonomia, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasza kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna. Jeżeli konsekwentnie nie możemy znaleźć zagubionych akcesoriów lub nigdy nie pamiętamy gdzie odłożyliśmy garnki albo naczynia, możemy zakładać, że w naszej kuchni nie wszystko działa jak należy. Możemy przyjrzeć się pracy profesjonalnych kucharzy, którzy zdecydowaną większość swoich działań podejmują praktycznie nie ruszając się z miejsca. Doskonale przygotowane stanowisko pracy to podstawa sukcesu, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby w zasięgu naszych rąk znajdowało się dokładnie to, czego akurat potrzebujemy. Kuchnia na wymiar ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że mamy możliwość dopasowania mebli i urządzeń bezpośrednio do naszych oczekiwań i potrzeb. Ze względu na to, że w sklepach stacjonarnych przeważająca część sprzętów produkowana jest w rozmiarach standardowych i dostosowana do potrzeb rynku, trudno szukać innowacyjnych rozwiązań, które mogłyby się nie sprzedać.meble na wymiar

Wiadomo przecież, że każdy z nas może oczekiwać czegoś zupełnie innego, zwłaszcza, że nie każdy dysponuje wieloosobową rodziną, z którą każdego dnia spożywa obiad siedząc przy dużym stole w przestronnej jadalni. Jeżeli na co dzień stołujemy się na mieście a w domu ograniczamy się wyłącznie do przygotowywania sobie śniadań i kolacji, nie będziemy raczej oczekiwać, że projektant stworzy nam kuchnię na miarę Wersalu. Zdecydowanie wystarczy funkcjonalny aneks z wysepką, w której będziemy posiadali wszystko to, czego potrzebujemy. Kuchnia na wymiar jest zatem o tyle wygodna, że projektant ma obowiązek uwzględnić nasze wskazówki, dzięki czemu szafki będą otwierały się dokładnie tak, jak chcemy, szafki zostaną umieszczone zgodnie z naszym wzrostem lub będą zaaranżowane w taki sposób, abyśmy nie musieli biegać od blatu do blatu w celu pokrojenia warzyw czy umycia owoców. Najczęściej architekci urządzają wnętrze zgodnie ze standardowymi ciągami, w kształcie litery L albo U i dopasowują liczbę blatów i sprzętów zgodnie z kolejnością czy też etapami gotowania, na przykład stawiając najpierw lodówkę, z której wyciągamy podstawowe produkty, później blat do podstawowej obróbki, zlewozmywak, kolejny blat, piekarnik lub kuchenkę gazową, blat, zmywarkę oraz pozostałe stoły robocze i wszystkie znajdujące się na nich akcesoria i drobne urządzenia. Nie ma oczywiście żadnych przeciwwskazań, żeby działać w sposób bardziej elastyczny, dlatego jeżeli mamy jakieś własne wskazówki już na początku powinniśmy podzielić się nimi z projektantem. Plusem jest także to, że doświadczony specjalista doskonale zdaje sobie sprawę z rozmaitych utrudnień, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, dlatego znacznie lepiej będzie organizował przestrzeń zgodnie z układami wentylacji, źródłami prądu czy też instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Jeżeli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy warto zaoszczędzić trochę pieniędzy i stworzyć sobie kuchnię, która będzie nam służyć przez wiele lat i będzie dostosowana do naszych indywidualnych preferencji, nie powinniśmy się zastanawiać. Kuchnia jest sercem całego domu, dlatego powinna być urządzona ze smakiem i z uwzględnieniem naszego stylu życia.