Pierwszy komputer dla dziecka – kiedy go zakupić?

Pierwszy komputer dla dziecka – kiedy go zakupić?

Zastanawiasz się, kiedy twoje dziecko powinno dostać pierwszy komputer? Twoja pociecha prosi cię o zakup tego urządzenia, ale ty nie wiesz, czy nadeszła już odpowiednia pora? Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Z pewnością ty nie jesteś wyjątkiem. Dlatego pomożemy ci rozwiązać ten problem i doradzimy, jak przygotować dziecko na kontakt z komputerem oraz jak często pozwolić mu z niego korzystać. Dowiesz się również jak kontrolować dziecko i w jaki sposób zapewnić mu bezpieczeństwo podczas używania komputera oraz internetu. Jeśli skorzystasz z naszych porad, z pewnością wyjdzie to na dobre nie tylko tobie, ale również twojemu dziecku. Zobacz więc, co dla ciebie przygotowaliśmy.

Kupno komputera. Wytłumacz dziecku podstawowe zagadnienia

Kiedy zakupić dziecku komputer? Z tym problemem zmaga się dziś wielu rodziców. Jedni pozwalają na styczność z tym urządzeniem już od najmłodszych lat życia. Rodzice śmieją się, że ich dziecko umiało posługiwać się myszką elektroniczną szybciej niż zaczęło chodzić czy mówić. Mimo, iż może się to wydawać śmieszne, czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Nasza pociecha nie powinna mieć styczności z czymś, czego nie rozumie. Kontakt z komputerem najlepiej zainicjować dziecku w wieku pięciu lub sześciu lat. Wtedy jest już w stanie zrozumieć mniej więcej do czego służy to urządzenie, czym jest internet lub tapety na pulpit. Staraj się jednak w miarę możliwości dawkować odpowiednie porcje informacji. Pokaż również, że komputer jest dobrem wspólnym. Jak to zrobić? Możecie na przykład wspólnie co jakiś czas wybierać tapety na pulpit. Najlepiej, jeśli będą to oczywiście wasze zdjęcia z wakacji lub jakiegoś domowego obiadu świątecznego. W ten sposób uświadomisz dziecku jak ważna jest rodzina.

Zabieraj dziecko na wycieczki i spacery

żyj terazW miarę możliwości staraj się, by twoje dziecko popołudnia i ciepłe wieczory spędzało razem z tobą poza domem. Przy komputerze nie pozwalaj siedzieć mu zbyt długo również w chłodne dni czy zimowe wieczory. Możecie wtedy wspólnie z rodziną zagrać na przykład w grę planszową lub poukładać puzzle. Pamiętaj, by dziecko nie widziało zbyt często jak ty korzystasz z komputera. Jeśli musisz na nim pracować, zaopatrz się na przykład w komputer przenośny i korzystaj z niego w swojej sypialni. Dziecko nie zrozumie bowiem dlaczego spędzasz tyle czasu przy komputerze, nawet jeśli wytłumaczysz mu, że odbywa się to wyłącznie w celach zawodowych. Dzieci naturalnie starają się naśladować dorosłych, więc twoja pociecha również będzie chciała przy komputerze zasiadać. Najważniejsze jest to, by uświadomić dziecku, że oprócz komputera istnieje szereg ciekawszych rzeczy do robienia. Zamiast rysować na tablecie dziecko może przecież porysować z tobą laurki lub obrazki za pomocą zwykłych kredek na zwykłej kartce. Z pewnością sprawi mu to taką samą frajdę, jak gdyby grał w tym czasie na komputerze.

Pierwsza klasa – większa styczność z komputerem

Kiedy twój maluch pójdzie do pierwszej klasy, naturalnie styczność z urządzeniami elektronicznymi będzie większa. Dziecko będzie uczęszczało na lekcje informatyki, ponadto podczas odrabiania lekcji nie raz skorzysta z internetu. Spróbuj jednak pokazać mu, że poza komputerem istnieją inne rozwiązania. Dobrze, jeśli masz w domu na półkach słowniki czy encyklopedie, z których razem możecie korzystać. W ten sposób wpoisz dziecku, że komputer oraz internet nie są jedynymi źródłami informacji, z których może czerpać wiedzę i przyjemność. Nakłaniaj dziecko do czytania książek i uprawiania sportów. Może przydadzą się jakieś zajęcia pozalekcyjne? Te wszystkie elementy z pewnością sprawią, że twoje dziecko nie będzie chciało tak często przebywać przed komputerem. Sam wiesz przecież, jak wielką krzywdę potrafi wyrządzić taki sprzęt małemu dziecku, gdy korzysta ono z niego w nadmiernej ilości. Pamiętaj, że dzieciństwo nie może sprowadzać się jedynie do świata umieszczonego w cyberprzestrzeni.

Pamiętaj, że dziecko powinno mieć największy kontakt ze światem rzeczywistym, nie wirtualnym. Kiedy pójdzie do szkoły z pewnością ilość spędzanego przed komputerem czasu ulegnie powiększeniu. Dlatego też przed posłaniem twojej pociechy do pierwszej klasy maksymalnie ograniczaj mu dostęp do komputera. Wytłumacz oczywiście – tak jak pisaliśmy nieco wyżej – najważniejsze kwestie związane z tym jak włączyć i wyłączyć komputer oraz czym są programy antywirusowe, internet czy tapety na pulpit. Jednakże w miarę możliwości pokaż również dziecku, że to w jego naturalnym otoczeniu znajduje się najwięcej atrakcji, z których może skorzystać. Pokazuj mu drzewa i szeroko pojętą przyrodę, a także zabieraj do zoo i na wycieczki. Twoja pociecha musi bowiem zrozumieć, że to co najpiękniejsze znajduje się nie na ekranie komputera, tylko za oknem jej pokoju. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością uda ci się przekazać dziecku to, co jest w naszym życiu priorytetem. Życzymy ci zatem powodzenia i odwagi, by podołać wszystkim wyzwaniom, które stawia przed tobą rodzicielstwo.