Wyższa ergonomia pracy z balanserami

Wyższa ergonomia pracy z balanserami

Jeśli chce się rozpocząć pracę na stanowisku, które nie będzie do tego dobrze przygotowane, wówczas jej efekty również nie będą powalające. Właśnie dlatego tak ważna jest w tym przypadku ergonomia, czyli odpowiednie dopasowanie do siebie człowieka, maszyny oraz otoczenia w pracy, tak aby mogła być ona wykonywana jak najbardziej efektywnie, ale również jednocześnie z minimalnymi kosztami biologicznymi z tego wynikającymi, co przekładać ma się na mniejsze występowanie chorób zawodowych.

Ergonomia stanowiska pracy

W przypadku każdego stanowiska pracy zatem trzeba przygotować je inaczej oraz zapewnić przy tym pracownikowi najlepsze do tego warunki, które zagwarantują również bezpieczeństwo. Tym ogólnie zajmuje się dziedzina nazwana BHP, czyli bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeśli tworzy się jakieś nowe stanowisko, wówczas ergonomia (więcej tutaj: http://a-b.com.pl/baza-wiedzy/61-ergonomia) oraz związane z tym BHP muszą być zawsze brane pod uwagę. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jakie są powiązania pomiędzy ergonomią a balanserami, które obecnie są coraz częściej wykorzystywane wtedy, gdy chodzi o obsługę różnego rodzaju narzędzi ręcznych na stanowiskach pracy.

Balanser to ogólnie rzecz biorąc konstrukcja, której celem jest obciążanie, wprowadzanie w stan niemalże nieważkości narzędzi, aby mogły być one wykorzystywane następnie przez pracownika, który będzie miał też do nich łatwiejszy dostęp, ponieważ narzędzia będą podwieszane lub dostępne z boku stanowiska pracy. Dzięki temu znacznie powiększa się jego ergonomia, więc jeśli komuś zależy na tym, aby jego pracownicy wykonywali powierzone im czynności jeszcze łatwiej, szybciej, skuteczniej, a przy tym także bezpiecznie, wtedy balansery mogą być do tego niezbędne.

ergonomia

Jako że pozwalają one na odciążenie narzędzi oraz na to, żeby stały się one łatwiej dostępne dla pracownika, minimalizuje się też ryzyko związane z tym, że mogłyby one upaść, wyślizgnąć się pracownikowi z ręki, co mogłoby spowodować nawet dość duże straty. Dodatkowo zastosowanie balanserów to również możliwość oszczędzania siły narzędzi, które dzięki temu mogą być wykorzystywane efektywniej i będą służyły dłużej. Zatem w tych zakładach, gdzie liczy się jak najlepsza ergonomia, a powinno być tak w każdym z nich, najlepiej pomyśleć o inwestycjach w takie urządzenia, z którymi praca będzie dla pracowników jeszcze bardziej prosta i bezpieczna. Jednymi z nich są właśnie balansery, które świetnie współpracują z różnego rodzaju narzędziami pneumatycznymi, elektronarzędziami, narzędziami pomiarowymi, wszystkimi tymi, które mają być obsługiwane przez człowieka, jednak zajmowanie się tym jedynie ręcznie, bez żadnych zabezpieczeń, jest niemożliwe lub znacznie pomniejszyłoby efektywność pracy.

Co prawda koszty związane z inwestycją w balansery są dość wysokie, ale trzeba pamiętać, że ogólnie jest tak, że mogą one zwrócić się niezmiernie szybko i tym samym warto pomyśleć o nich, gdy chce się rozwijać zakład, konkurować lepiej z innymi firmami w branży. Warto więc zdecydować się wtedy na inwestycję w to, co pociąga za sobą zwiększenie ergonomiczności pracy.