Jak prawidłowo zadbać o zwierzę domowe? Poradnik dla miłośników kotów

Jak prawidłowo zadbać o zwierzę domowe? Poradnik dla miłośników kotów

Koty są jednymi z najczęściej kupowanych zwierząt w Polsce. Są naszymi towarzyszami na co dzień, dlatego powinniśmy dbać o nie jak najlepiej. Każdy właściciel przed kupnem zwierzaka powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami opieki nad nim. Kot podobnie jak każde zwierzę ma swoje potrzeby fizjologiczne, ale też szuka zabawy i odpoczynku, dlatego aby zapwnić mu wygodne życie należy pomyśleć o wielu rzeczach, które będą niezbędne w jego życiu.

ZASADY ŻYWIENIA
Każde zwierzę lubi dobrze zjeść. Koty są mięsożerne, dlatego szczególnie ważna w ich życiu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zwierzęta domowe nie powinny być karmione ludzkim jedzeniem prosto ze stołu. Takie pożywienie nie zawiera odpowiednich witamin niezbędnych dla zdrowia kota, czy psa. Wybierając karmę powinniśmy kierować się procentową zawartością mięsa w karmie, ponieważ im wyższa, tym lepiej. Niestety takie przysmaki dla kota, to najczęściej produkty z górnej półki i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Koty powinniśmy karmić przede wszystkim karmą suchą, ale niestety kotowate nie potrafią się oprzeć głównie mokrym smakołykom. Chcąc łączyć karmę suchą i mokrą należy mieć na uwadze odpowiedni dobór pożywienia ze względu na zawarte składniki i witaminy. Również należy pamiętać, żeby ilość pokarmu nie była zbyt duża, by nie przekarmić naszego pupila. Koty nie tolerują laktozy, dlatego nie powinno się podawać im krowiego mleka. W sklepach można zakupić specjalne mleko dla kotów, które sprosta ich zachciankom. Innym urozmaiceniem diety może być trawa, która nie tyle ma na celu nasycenie twojego pupila, ale doskonale oczyszcza żołądek z kulek sierści połykanej w trakcie codziennej higieny.

AKCESORIA NIEZBĘDNE DLA KOTA
Kot zazwyczaj spędza czas na spaniu lub zabawie. Z tego względu koniecznością jest wyposażenie kota w szereg akcesoriów, które zapewnią mu komfort podczas snu i dużo rozrywki w przypływie szaleństwa. Posłanie na pewno będzie dla kota przyjmnym miejscem na codzienne drzemki. Powinno być ono miękkie i wygodne. Zakup drapaka i zabawek dla kota z pewnością uchroni twoje meble przed ziszczeniem przez ostrne kocie pazury. Jeśli jesteś człowiekiem mobilnym i dużo podróżujesz z pewnoscią również przda ci się torba, dzięki której twój pupil będzie mógł jechać razem z tobą. Wiadomo, że koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, dlatego konieczny jest zakup obroży, która pomoże w zidentyfikowaniu twojego kota gdy się zgubi w trakcie swoich wypraw i dostarczeniu do z powrotem do jego właściciela.