Sprężarki klimatyzacji i ich rola

Sprężarki klimatyzacji i ich rola

Współcześnie klimatyzacja w aucie wydaje nam się czymś obowiązkowym, będącym standardem wyposażenia każdego auta. Nie było tak jednak zawsze, choć co prawda kariera klimatyzacji w mechanice rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową – w 1933 roku. Czy jednak klimatyzacja może mieć jakieś wady?

Sprężarki klimatyzacji, czyli krótko mówiąc klimatyzacja w naszym aucie z czasem stałą się standardem, a nie tylko wyznacznikiem aut luksusowych. Historia jej użytkowania wyraźnie pokazuje, że klimatyzacja wyraźnie podnosi komfort podróży, a więc wpływa na bezpieczeństwo jazdy w niesprzyjających warunkach, takich jak upał, który powodować może zmęczenie i znużenie. Dzięki niej podnosi się komfort jazdy, a my docieramy na miejsce wypoczęci i pełni świeżości. Klimatyzacja pozwala nam utrzymać w kabinie auta optymalne dla człowieka warunki temperaturowe, a więc w przedziale 20-24 stopni Celsjusza. Co więcej klimatyzacja jest skuteczniejsza, niż nawiew. Klimatyzacja pomaga także osuszyć powietrze i stworzyć odpowiednie dla nas warunki.

Oczywiście by cieszyć się tymi dobrodziejstwami jak najdłużej należy zająć się regeneracją turbosprężarek czy sprężarek klimatyzacji. Dać je do przeglądu na początku każdego sezonu, uzupełnić płyn, wymizernieć wadliwe części, co pozwoli nam zachować ich dobry stan na dłużej i zaoszczędzić pieniądze, jakie stracilibyśmy na wymianę całości sprzętu. Co 2-3 lata warto także odgrzybić sprężarkę, aby zlikwidować nieprzyjemny zapach. Jak możesz się domyślić zamontowanie i utrzymanie odpowiedniego standardu sprężarki klimatyzacji jest z pewnością kwestią niezwykle kosztowną. Oprócz wspomnianego odgrzybiania, w klimatyzacji często uzupełniać musimy braki środka chłodzącego. Dodatkowo zamontowanie sprężarki klimatyzacji z pewnością wpływa na większe zużycie paliwa, a więc większe koszty. Klimatyzacja obciąża także silnik, doprowadzając do jego szybszego zużywania się. Klimatyzacja może więc doprowadzać do problemów z przyśpieszaniem, odczuwalnym w przypadku dłuższych tras. Dodatkowo wszelkie awarie systemu klimatyzacji w przypadku niektórych modeli mogą być niezwykle kosztowne, ponieważ części składające się na klimatyzację, są niezwykle kosztowne i trudne w zakupie i sprowadzeniu. Warto wspomnieć także o tym, by klimatyzacji używać z umiarem. Różnica temperatur pomiędzy zewnątrz a wnętrzem samochodu nie powinna być zbyt duża, aby nie doprowadzić do szoku temperaturowego i przeziębień czy angin.