Jakie tarasowe płytki będą odpowiednie na schody zewnętrzne?

Jakie tarasowe płytki będą odpowiednie na schody zewnętrzne?

Bardzo wielu z nas wykańcza zewnętrzne schody oraz tarasy płytkami gresowymi. Z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy ich odpowiedni gatunek, a także zwrócimy uwagę na parametry, które spełniają. Najważniejsze kryteria na które koniecznie musimy zwrócić uwagę to: nasiąkliwość płytek, odporność na ścieranie, antypoślizgowość i twardość.

Kupując odpowiednie płytki z całą pewnością zwrócimy uwagę na to, jak wiele marek: Argelith, Casalgrande Padana, Radaway Poznań, Floor Gres, Atlas Concorde znajdziemy w sklepach. Z całą pewnością płytki kwasoodporne, tarasowe płytki, płytki przemysłowe, płytki łazienkowe Poznań, płytki podłogowe Poznań mogą kusić nas ciekawą teksturą czy kolorem, my jednak powinniśmy przede wszystkim zapamiętać, że odpowiedni wybór płytek może zapewnić nam i naszej rodzinie bezpieczeństwo użytkowania. Z pewnością nie powinniśmy decydować się na płytki ceramiczne, które nie są odporne na działanie mrozu i deszczu. Montaż takich płytek byłby wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a co więcej spowodować może gorsze skutki. Płytki ceramiczne mają bowiem dość śliską powierzchnię. Wyróżniają się gładkością, co łączy się z małą przyczepnością i obniża bezpieczeństwo poruszania się po takiej właśnie powierzchni. Lepiej więc zdecydować się na płytki gresowe, które mają szorstką powierzchnię, która wyróżnia się dużą przyczepnością, a więc ułatwia wchodzenie i schodzenie nawet w czasie niesprzyjających warunków pogodowych. Dobrą opcją będzie także zakup rowków i wybrzuszeń, które ułatwią nam korzystanie ze schodów. Pomocne mogą być też tak zwane płytki stopnicowe, które zapobiegają ściekaniu wody.

Dobrej jakości płytki powinny wyróżniać się małą nasiąkliwością. Są one bowiem narażone na działanie zmiennych czynników pogodowych. Narażone są na deszcz, śnieg i mróz. Nie powinny jednak wchłaniać w swoją powierzchnię tych opadów, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury mogłoby dojść do pękania ich wewnętrznej struktury. Nasiąkliwość poniżej 3% wyróżnia zwłaszcza mrozoodporne płytki gresowe. Płytki zakładane na zewnątrz powinny być też odporne na ścieranie, ponieważ będą one bardzo często użytkowane. Na butach będziemy także przenosili piasek i inne elementy niszczące ich strukturę. Koniecznie warto zainwestować więc w dobrej jakości materiał o wysokiej skali ścieralności (E). Pamiętajmy, że na jasnych kolorach mniej widać ślady ścierania i niszczenia. Płytki schodowe powinny być też twarde. Tę ich cechę określa skala Mohsa. Idealne na zewnętrzne schody będą płytki o parametrze 7-8 w skali Mohsa. Będzie ona dla nas gwarancją, że płytki szybko się nie zarysują. Płytki kwasoodporne, płytki tarasowe, płytki przemysłowe, płytki łazienkowe Poznań, płytki podłogowe Poznań, bez względu na markę Argelith, Casalgrande Padana, Radaway Poznań, Floor Gres, Atlas Concorde powinny być także antypoślizgowe. Parametr ten decydował będzie o bezpieczeństwie użytkowania. Jest to informacja szczególnie ważna w czasie aury deszczowej czy śnieżnej, które są częste w naszym kraju. Skalę antypoślizgowości oznacza się literką R i płytki zewnętrzne powinny mieścić się w przedziale R9 do R13. Bardzo dobrze jeżeli dodatkowo płytki takie posiadają wklęsłe i wypukłe elementy na końcu każdej płytki. W ten sposób zwiększamy bowiem swoją przyczepność.

tarasowe płytki