Przed domem

Podwórko, ogród – niezależnie jak nazwać zieloną część przed wejściem do domu, wymaga ona sporej troski. Troski większej nawet niż mogłoby się to z początku wydawać. Nie oznacza to wcale jednak, że jest to praca, której nie mogłyby wykonać kobiety. Przeciwnie!

Kobieca dbałość o ogrody znana jest na całym świecie. I mimo że najsłynniejszym ogrodnikiem wszech czasów wydaje się Vito Corleone, starannie pielęgnujący sycylijskie – a jakże! – pomidorki, to przede wszystkim kobiety skłonne są poświęcić czas doglądając tulipanów czy przemawiając do pelargonii. Ponoć rozmawianie z roślinami ma zbawienny wpływ na ich rozwój. Na ile to prawda, trudno ocenić – żadna z roślin nie chciała powiedzieć.

Wracając wszakże do kobiecego wpływu na ogródki – któż lepiej dobierze najwłaściwsze sadzonki? Kto nie zapomni o regularnym podlewaniu i zabezpieczaniu przed szkodnikami? Kto znajdzie wystarczająco cierpliwości, by przesadzać coraz szybciej rozwijające się rośliny? Jedno jednak jest pewne – niezależnie od płci ogrodnika, praca w ogrodzie daje ogromną satysfakcję. I dlatego też warto, budując dom, wygospodarować chociaż kilkanaście metrów kwadratowych własnej połaci.